Zakończenie Roku Szkolnego 2016/2017
Minął kolejny rok szkolny. Rok wytężonej pracy uczniów, nauczycieli oraz rodziców. Przyszedł więc czas na podsumowanie całorocznej pracy, wręczenie nagród i świadectw promocyjnych.
[ Galeria zdjęć ]
23 czerwca 2017r. po Mszy św. odprawionej o godz. 8.00 w kościele parafialnym w Siedliszczu, społeczność szkolna zgromadziła się w sali gimnastycznej liceum.
Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu państwowego otwarcia uroczystości zakończenia roku szkolnego dokonał dyrektor szkoły Wiesław Prażnowski. Powitał on wszystkich przybyłych na uroczystość, a w szczególności P. Tomasza Szczepaniaka - wicestarostę chełmskiego.
Koniec roku szkolnego to tradycyjnie podsumowanie i ocena pracy szkoły, nauczycieli i uczniów.
W mijającym roku szkolnym 2016/2017 do 3 oddziałów liceum uczęszczało 95 uczniów, do Rzemieślniczej Szkoły Zawodowej do 2 oddziałów 25 uczniów i do niepublicznego Liceum dla dorosłych 28 słuchaczy. Razem w szkole uczyło się 148 uczniów i słuchaczy.
Szkołę ukończyło 22 uczniów klasy III, z czego do egzaminu maturalnego przystąpiło 19 absolwentów. Wyniki matury będą znane 30 czerwca. Miejmy nadzieję, że jak co roku będą one wysokie i porównywalne z wynikami w kraju i województwie.
Średnia ocen w liceum wyniosła 3.66 a w szkole zawodowej 3.21.
Najwyższą średnią ocen w liceum otrzymali:
Brzozowiec Anita kl. III - śr. 5.20
Wójcik Rafał kl. II - śr. 5.20
Wójtowicz Aleksandra kl. III - śr. 5.05
Ilkiv Andrzej kl. II - śr. 5.0
Lekan Natalia kl. II - śr. 4.90
Kulisz Natalia kl. III - śr. 4.83
Kasperek Katarzyna kl. III - śr. 4.78
Poliszuk Natalia kl. III - śr. 4.78
Rutkowska Natalia kl. III - śr. 4.78
Łuczkiewicz Bartosz kl. I - śr. 4.65
9 uczniów z klasy I i II otrzymało stypendia za wyniki w nauce a 4 za osiągnięcia sportowe (gra w "Spółdzielcy Siedliszcze").
W szkole zawodowej najlepsze wyniki w nauce uzyskali:
Szponar Anna - 4.88
Domańska Beata - 4.50
Szokaluk Daniel - 4.17
Podlipny Jarosław - 3.70
Wszyscy uczniowie Rzemieślniczej Szkoły Zawodowej otrzymali stypendia w wysokości uzależnionej od wyników z przedmiotów ogólnokształcących, przedmiotów zawodowych oraz praktycznej nauki zawodu.
Po części artystycznej przygotowanej przez uczniów klasy I pod kierunkiem P. Daniela Śliwińskiego, uczniowie rozeszli się do klas na spotkanie z wychowawcami, gdzie otrzymali świadectwa promocyjne.
Do zobaczenia na inauguracji nowego roku szkolnego 4 września 2017r.
MATURA 2017
Mimo że kasztany jeszcze nie zakwitły, to 4 maja 2017r. 19 tegorocznych absolwentów Liceum Ogólnokształcącego w Siedliszczu przystąpiło do egzaminów maturalnych. Wyniki znane będą 30 czerwca. Trzymamy kciuki.
Pożegnanie Absolwentów 2017
Uroczyste pożegnanie absolwentów Liceum Ogólnokształcącego im. Romualda Traugutta w Siedliszczu odbyło się 23 kwietnia 2017r.
Po Mszy św. w kościele parafialnym w Siedliszczu odprawionej przez ks. dr Jacka Brogowskiego i ks. Andrzej Jachimka uroczyste pożegnanie odbyło się w sali gimnastycznej liceum. Otwarcia dokonał dyrektor szkoły Wiesław Prażnowski, który przywitał abiturientów, uczniów, nauczycieli, rodziców oraz P. Jolantę Ryszkiewicz - dyrektora Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Chełmie.
[ Galeria zdjęć ]
W dalszej części uroczystości:
- wygłoszono przemówienie okolicznościowe,
- wręczono nagrody i listy gratulacyjne,
- uczniowie z najwyższą średnią ocen otrzymali świadectwa z wyróżnieniem.
Należą do nich:
- Brzozowiec Anita - 5.20
- Wójtowicz Aleksandra - 5.05
- Kulisz Natalia - 4.83
- Kasperek Katarzyna - 4.78
- Poliszuk Natalia - 4.78
- Rutkowska Natalia - 4.78
- wręczono świadectwa ukończenia liceum
Po części oficjalnej uczniowie klasy II pod kierunkiem P. W. Iwaniuka przygotowali część artystyczną.
A oto list pożegnalny absolwentów:
Szanowny Panie Dyrektorze. Drodzy nauczyciele. Koleżanki i koledzy!
Nadeszła właśnie chwila, kiedy przyszło nam się pożegnać. Dla nas, absolwentów, jest to moment szczególny, bo kiedy w nowym roku szkolnym zadzwoni pierwszy dzwonek, nas już tutaj nie będzie. Nie jest łatwo wyrazić to, co oddałoby naszą wdzięczność za cierpliwość, życzliwość i zaangażowanie.
Słowa wdzięczności, które kierujemy w tym ostatnim dniu naszej nauki niech będą, chociaż namiastką naszych odczuć i wyrażą nasz głęboki szacunek.
Podziękowania w równym stopniu należą się naszemu wychowawcy, jak i całemu gronu pedagogicznemu oraz wszystkim pracownikom tej szkoły. Każdy, bowiem nauczyciel z pewnością, dołożył swoją cegiełkę w procesie budowania naszego wewnętrznego rozwoju. To właśnie nauczyciele podejmowali się zadań najbardziej wymagających i niełatwych.
Pragniemy, zatem dziś wszystkim podziękować za ogromne poświęcenie, zaufanie i oddanie. Za to, że byliście w chwilach naszego zagubienia, czasem nawet osamotnienia. Dziękujemy za chwile wsparcia, podtrzymania na duchu, a przede wszystkim za mobilizację, która często gdzieś zanikała w nieznanych nikomu okolicznościach. Nieraz przyszło nam wspólnie dzielić chwile radosne, pełne uśmiechu oraz smutne, pełne rozgoryczenia i rozczarowania. Najważniejszy jest fakt, że zawsze mogliśmy liczyć na pomoc grona pedagogicznego, które przygotowało nas do dalszej drogi życiowej, do udanego startu w przyszłość.
Nasza trzyletnia podróż dobiega końca, dlatego składamy podziękowanie za to, że to właśnie Wy nauczyliście nas, jak żyć i wykorzystywać własne zdolności.
Dzisiaj zaczynamy kolejny etap swojego życia, a każdy z nas wybiera własną drogę. Od dziś każdy z osobna, nie oglądając się na innych, staje przed koniecznością wytyczenia sobie celów dorosłości.
Jestem przekonana, że jesteśmy przygotowani do tego by samodzielnie kreować swoją przyszłość
Po podziękowaniach nadszedł czas na pożegnanie Dyrektora, nauczycieli oraz młodszych przyjaciół i kolegów. Opuszczamy szkolne mury, ale wszystkie chwile tutaj spędzone będziemy chcieli ocalić od zapomnienia. Zabieramy ze sobą bagaż doświadczeń oraz wspomnień i wyruszamy w dalszą drogę. Teraz możemy powtórzyć słowa Winstona Churchilla: To nie jest koniec, to nawet nie jest początek końca, to dopiero koniec początku.
Dzień Otwarty Szkoły
26 kwietnia 2017r. Siedliskie liceum otworzyło swoje drzwi dla potencjalnych kandydatów do klas pierwszych.
Program przwidywał mnóstwo atrakcji, każdy mógł znaleźć coś dla siebie.
Gimnazjalistów z Siedliszcza, Wierzbicy, Cycowa, Pawłowa, Rejowca i Liszna przywitał Dyrektor Szkoły Wiesław Prażnowski.
[ Galeria zdjęć ]
Na początku licealiści zaprezentowali się w programie teatralno-artystycznym. Następnie klasa mundurowa, pod czujnym okiem instruktora Roberta Jarszaka pokazała jak wyglądają zajęcia z samoobrony Krav Maga.
Po atrakcjach w sali gimnastycznej przyszła kolej na zwiedzanie szkoły.
Gimnazjaliści mogli wziąć udział w turnieju CS, zrobić sobie zdjęcie w szkolnej foto budce, sprawdzić się w znajomości języka angielskiego, dowiedzieć się więcej na temat oferty szkoły, zaśpiewać w konkursie karaoke oraz wpisać się kreatywnie do "Księgi gości"
Dla osób szczególnie zainteresowanych klasą mundurową zorganizowany został turniej z bezpieczeństwa publicznego i służb mundurowych.
Niepokonani w CS-a okazali się uczniowie liceum - lata praktyki robią swoje (Hubert Syroka, Patryk Darnia, Damian Dziewulski, Radek Grzesiuk, Bartek Okoń). Sytuacja powtórzyła się na turnieju z bezpieczeństwa publicznego i służb mundurowych gdzie ponownie triumfowali licealiści (Marek Stefańczuk, Angelika Chudzik, Kuba Roczon, Kamila Mordak).
Tradycyjnie wśród gimnazjalistów wylosowaliśmy tablet a przewodniczący SU Adrian osoba wręczył nagrodę Patrycji Pawłowskiej.
Na zakończenie poczęstowaliśmy gimnazjalistów kiełbaską z grilla, popcornem, pysznymi ciastkami i piankami marshmallows.
Dzień Otwarty zdecydowanie zaliczamy do udanych!
Nagrody za udział w finale IV edycji Konkursu wiedzy o UE
10 kwietnia w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Chełmie zorganizowano spotkanie dla finalistów konkursu o UE oraz ich nauczycieli.
Z naszego liceum w finale konkursu uczestniczyły uczennice kl II Karolina Stopa, Lidia Kita, Aleksandra Tybur.
Uczennice te otrzymały z rąk profesora Katedry Stosunków Międzynarodowych Jana Chudzika, senatora RP prof. dr hab. Józefa Zająca oraz JM Rektora PWSZ w Chełmie prof. nadzw. dr hab. inż. Arkadiusza Tofila dyplomy oraz nagrody książkowe.
Gratulujemy finalistom i zachęcamy do udziału w konkursie o UE w przyszłej edycji.
M. Starko-Golonka
Dzień Wiosny
21 marca rozpoczyna się kalendarzowa wiosna. Tego dnia dzień równa się z nocą. Jest to również Dzień Wagarowicza ale w naszym liceum jest tak wspaniała atmosfera, że tego święta nie obchodzimy. Samorząd Uczniowski udowodnił, że ten dzień warto spędzić w szkole.
[ Galeria zdjęć ]
Uczniowie poszczególnych klas przygotowali skecze i scenki sytuacyjne na temat wywiadówek szkolnych, romantycznych spotkań w restauracji, rozmów chłopaków na temat dziewczyn, był skecz "Niebo", najgłośniejsze brawa zebrał program artystyczny przygotowany przez uczniów kl. I "Mam talent", w którym jurorami byli nauczyciele naszego liceum
Konkurs recytatorski poświęcony pamięci o życiu i twórczości Pani Lucyny Lipińskiej
17 marca 2017 podobnie jak w roku ubiegłym wzięliśmy udział w konkursie recytatorskim poświęconym pamięci o życiu i twórczości Pani Lucyny Lipińskiej – poetki z pobliskiego Pawłowa. II edycja konkursu była objęta honorowym patronatem Burmistrza Miasta Rejowiec Fabryczny, Wójta Gminy Rejowiec Fabryczny i Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie.
[ Galeria zdjęć ]
Nagrody dla laureatów i uczestników konkursu ufundowali: Burmistrz Rejowca Fabrycznego, Wójt Gminy Rejowiec Fabryczny oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Pawłowa. Fundatorem nagrody specjalnej był Pan Stanisław Lipiński, mąż zmarłej poetki.
Nasze liceum reprezentowało 7 recytatorów i recytatorek z klas II i III (Natalia Lekan, Daniel Orłowski, Adrian Osoba, Natalia Rutkowska, Karolina Stopa, Natalia Oleszczuk, Dagmara Tybur), pod opieką Pana Daniela Piotra Śliwińskiego. Zaprezentowali oni w trakcie konkursu wiersze poetki pochodzące z jej 4 tomików poetyckich: „W źrenicach metafor”, „Okolona wolność”, „Spłoszona cisza”, „Drzwi zamknięte wierszem”.
Mając jeszcze w pamięci przebieg ubiegłorocznego konkursu (bardzo dla nas owocnego w nagrody i wyróżnienia), z przyjemnością zauważyliśmy wzrost zainteresowania udziałem w nim. W tegorocznej rywalizacji pojawili się po raz pierwszy uczniowie reprezentujący licea z Krasnegostawu i Włodawy. W sumie w konkursie udział wzięło blisko 30 uczniów szkół: podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Co prawda nie udało się nam zdobyć najwyższych laurów, ale i tak z dumą informujemy, że Natalia Rutkowska otrzymała III nagrodę, a Natalia Lekan – wyróżnienie.
Pełna lista laureatów w kategorii szkół ponadgimnazjalnych prezentuje się następująco:
Liceum
I miejsce - Małgorzata Filipowicz, I LO im. T. Kościuszki we Włodawie
II miejsce Julia Gleń, I LO im. W. Jagiełły w Krasnymstawie
III miejsce Natalia Rutkowska, LO im. R. Traugutta w Siedliszczu
Wyróżnienia:
Natalia Lekan LO im. R. Traugutta w Siedliszczu
Agnieszka Górna, I LO im. W. Jagiełły w Krasnymstawie
Nagrody specjalne:
Julia Gleń, I LO im. W. Jagiełły w Krasnymstawie
Drobny niedosyt, którego doświadczamy, skłania nas do złożenia śmiałej deklaracji, że w przyszłym roku ponownie weźmiemy udział w konkursie i nie spoczniemy póki nie poprawimy tegorocznego wyniku.
Rekrutujemy!
W ramach rekrutacji do klasy I Liceum Ogólnokształcącego uczestniczyliśmy w Giełdzie Szkół Ponadgimnazjalnych w Cycowie oraz w Targach Pracy i Edukacji w Rejowcu Fabrycznym.
[ Galeria zdjęć ] [ Galeria zdjęć ]
Na spotkaniach prezentowaliśmy ofertę edukacyjną naszej szkoły na rok szkonly 2017/2018 a uczniowie klasy mundurowej zorganizowali pokazy samoobrony Krav Maga.
W działania rekrutacyjne zaangażowali się uczniowie: A. Osoba, B. Okoń, D. Pawlak, K. Stopa, N. Oleszczuk, A. Krzysztofiak
z grupy mundurowej: M. Stefańczuk, P. Darnia, J. Roczon, M. Kuntski, K. Olko, M. Surma, A. Chudzik, N. Kisiel, N. Hołub, W. Kalinowska, R. Grzesiuk, N. Sadowska
pod opieką nauczycieli: A. Grzesiuk, M. Starko-Golonka, R. Jarszak.
Wycieczka do Warszawy
Dnia 9 marca 2017 roku klasa pierwsza wraz z klasą zawodową wybrała się na jednodniową, szkolną wycieczkę do Warszawy, pod okiem czujnych opiekunów Pana Dyrektora Wiesława Prażnowskiego, Pana Daniela Śliwińskiego i Pana Jacka Pawlaka. Wycieczka miała na celu zapoznanie nas z historią Narodowego Banku Polskiego i Giełdy Papierów Wartościowych. Korzystając z okazji postanowiliśmy zwiedzić również Muzeum Historii Żydów Polskich, czyli słynny Polin i kilka ciekawych miejsc stolicy.
[ Galeria zdjęć ]
O godzinie 6:00 ruszyliśmy spod budynku szkoły. Podróż przebiegała bezproblemowo i bardzo przyjemnie, ponieważ podczas jazdy oglądaliśmy ciekawy film. Gdy dojeżdżaliśmy do Warszawy nasz przewodnik opowiadał nam w zabawny sposób legendy o jej powstaniu dzięki czemu podróż ani przez chwilę nie była nudna. Około godziny 10:00 byliśmy już obok budynku Muzeum Historii Żydów Polskich. Wystawa okazała się bardzo interesująca. Nasza Pani przewodnik z pasją opowiadała o poszczególnych eksponatach. Kolejne etapy drogi śladami wędrówki Żydów zaczęła się od średniowiecza. Poruszając się z sali do sali przenosiliśmy się w kolejne epoki. Zwiedzanie wystaw Polinu to z pewnością doświadczenie, które warto powtórzyć.
Po godzinie 12 pojechaliśmy do centrum handlowego - Złote Tarasy. Nadszedł czas na zjedzenie obiadu i zrobienie drobnych zakupów. O godzinie 14:15 wszyscy zgromadziliśmy się w umówionym miejscu. Następnym punktem naszej wycieczki była Giełda Papierów Wartościowych. Tam dowiedzieliśmy się, w jaki sposób działają akcje i obligacje oprócz tego, że mieliśmy szanse zobaczyć wszystko na żywo Pani przewodnik przygotowała dla nas krótką prezentacje multimedialną podzieloną na dwie części, po każdej z nich zadawała nam pytania a my błyskotliwie na nie odpowiadaliśmy. Na koniec był czas na pytania od nas, na które bardzo chętnie udzielała nam odpowiedzi. Choć nie wszystkie nasze pytania były związane z tematem, Pani cierpliwe nam odpowiadała. Ostatnim punktem naszej wycieczki było Centrum Pieniądza Narodowego Bank Polskiego. Wbrew pozorom okazało się, że jest to bardzo ekscytujące miejsce. Usłyszeliśmy tam ciekawą opowieść o historii pieniądza, obejrzeliśmy złote i inne monety z różnych zakątków świata, usłyszeliśmy o roli banków centralnych oraz dowiedzieliśmy się co nieco o zasadach inwestowania. Wszystko ukazane było w przystępny i ciekawy sposób. Najwięcej emocji dostarczyła wszystkim możliwość dotknięcia prawdziwej sztabki złota o wartości ok. 2 mln zł.
Gdy w końcu zmęczeni usiedliśmy w fotelach autokaru zaczęliśmy rozmawiać o tym co widzieliśmy, lecz nie trwało to zbyt długo, ponieważ większość uczestników wycieczki była tak zmęczona dniem pełnym wrażeń, że zapadła w kamienny sen. W połowie podróży zatrzymaliśmy się na kolację w McDonaldzie, to był bardzo miły gest ze strony opiekunów oraz Pana kierowcy, ponieważ trochę zgłodnieliśmy.
Droga powrotna upływała w bardzo miłej atmosferze razem z Panem przewodnikiem urządziliśmy mały, wokalny pokaz talentów. Ta wycieczka była naprawdę rewelacyjnym pomysłem, pozwoliła nam nie tylko zrelaksować się, lecz także nauczyła nas wielu przydatnych rzeczy, zintegrowała i pokazała, że trzeba szanować się nawzajem nawet jeśli diametralnie się różnimy.
Dzień Kobiet 2017
Nie mogliśmy zapomnieć o Święcie Kobiet (zresztą chyba nie wybaczyłyby nam tego :)).
8 marca chłopcy z naszego liceum przygotowali dla wszystkich pań niespodziankę - przedstawienie z okazji Dnia Kobiet oraz kwiaty.
Część artystyczna składała się z 3 skeczy, w których zagrali: Bartosz Okoń, Daniel orłowski, Radosław Grzesiuk, Mateusz Winiarski, Andrzej Ilkiv, Dominik Dragan, Jakub Roczon, Michał Kuntski, Maciej Ławicki, Patryk Kupracz, Dominik Kowalski, Bartosz Łuczkiewicz.
Uroczystość poprowadził Marek Stefańczuk a za część techniczną odpowiadali Patryk Darnia i Mateusz Szymański. Wszystko to pod czujnym okiem przewodniczącego SU Adriana Osoby, który również wystąpił w skeczach.
Na koniec dziewczyny mogły obejrzeć prezentacje ze swoimi zdjęciami i usłyszeć życzenia oraz otrzymać różę.
Po minach wszystkich Pań można wywnioskować, że niespodzianka przypadła im do gustu.
Giełda Szkół w bibiotece Pedagogicznej w Chełmie
W dniu 7 marca 2017 wzieliśmy udział w Giełdzie Szkół zorganizowanej przez Bibliotekę Publiczną w Chełmie.
Nasze Liceum reprezentowały Natalia Oleszczuk, Kamila Mordak i P. Małgorzata Starko-Golonka.
[ Galeria zdjęć ]
Była to dla nas doskonała okazja aby porozmawiać z potencjalnymi uczniami, zaprezentować gimnazjalistom naszą ofertę jak również "podpatrzyć" konkurencję.
Kamila - utytułowana uczestniczka zajęć samoobrony Krav Maga zachęcała do wyboru naszego profilu bezpieczeństwo publiczne natiomiast Natalia - nasza szkolna blogerka promowała profil humanistyczny.
Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy na Dzień Otwarty Szkoły
Finał konkursu o UE
Trzy uczennice z kl II naszego LO Aleksandra Tybur, Lidia Kita i Karolina Stopa zakwalifikowały się do finału konkursu o Unii Europejskiej zorganizowanego przez PWSZ w Chełmie 7 marca 2017r.
Tym razem test wiedzy składał się z 40 pytań. O tytuł finalisty konkursu rywalizowało 30 uczniów ze szkół średnich powiatu chełmskiego, krasnostawskiego i włodawskiego.
Niecierpliwie czekamy na wyniki
V Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Burmistrza Siedliszcza
Zawody odbyły się w dniu 04.03.2015 r. w Liceum Ogólnokształcącym w Siedliszczu.
Celem imprezy była popularyzacja tenisa stołowego wśród młodzieży i osób starszych, a także wyłonienie najlepszych zawodniczek i zawodników z gminy Siedliszcze w poszczególnych kategoriach wiekowych.
W zawodach udział wzięło 51 zawodników i zawodniczek. Rozegrano 94 mecze, po których wyłoniono najlepsze zawodniczki i najlepszych zawodników zawodów w dwóch kategoriach – seniorów i młodzieży. Najlepsi zawodnicy i zawodniczki otrzymali puchary, dyplomy oraz nagrody ufundowane przez Pana Hieronima Zonika Burmistrza Siedliszcza.
[ Galeria zdjęć ]
Kolejność zajętych miejsc :
SENIORZY – KOBIETY:
1. Łabędź Ilona (Kulik)
2. Anna Karwat (Marynin)
3. Pasternak-Prus Agata (Dobromyśl)
4. Stepaniuk Agnieszka (Bezek)
SENIORZY – MĘŻCZYŻNI:
1. Pawlak Jacek (Wola Korybutowa)
2. Langiewicz Konrad (Janowica)
3. Żukowski Paweł (Dobromyśl)
4. Dziubek Andrzej (Chojno)
5. Koczan Sławomir (Mogilnica)
MŁODZIEŻ - DZIEWCZĘTA:
1 Karwat Magda (LO Siedliszcze)
2. Przybylska Julia (Gimnazjum Siedliszcze)
3. Pawlak Daria (LO Siedliszcze)
4. Lekan Natalia (LO Siedliszcze)
5. Wójtowicz Aleksandra (LO Siedliszcze)
MŁODZIEŻ - CHŁOPCY:
1. Kupracz Patryk (LO Siedliszcze)
2. Pawlak Adrian (Gimnazjum Siedliszcze)
3. Orłowski Daniel (LO Siedliszcze)
4. Roczon Jakub (LO Siedliszcze)
5. Koczan Paweł (Gimnazjum Siedliszcze)
Powiatowa Licealiada w Piłce Siatkowej
Zespół Szkół CKR w Okszowie było organizatorem Powiatowej Licealiady w Piłce Siatkowej. Zawody odbyły się 22 lutego 2017 r. w sali gimnastycznej Zespołu Szkół CKR w Okszowie.
[ Galeria zdjęć ]
Wyniki:
Dziewczęta:
LO Dubienka - ZS CKR Okszów
2:0 (27:25, 25:15)
LO Siedliszcze – LO Dubienka
1:2 (13:25, 25:14, 10:15)
ZS CKR Okszów - LO Siedliszcze
0:2 (18:25, 25:27)
Chłopcy:
ZS CKR Okszów - LO Siedliszcze
2:1 (17:25, 25:15, 15:12)
Kolejność zajętych miejsc:
Dziewczęta:
1. Liceum Ogólnokształcące w Dubience (Gąsior Karolina, Szewczuk Carla, Krzyżanowska Laura, Gardias Maja, Jakubczuk Agata, Ganczaruk Joanna, Winiarska Wiktoria, Wlach Karolina - opiekun Stanisław Strelczuk )
2. Liceum Ogólnokształcące w Siedliszczu (Wójtowicz Aleksandra, Rutkowska Natalia, Karwat Magda, Lekan Natalia, Sadowska Nikola, Chudzik Angelika, Sadowska Natalia, Kita Lidia, Mordak Kamila, Darnia Patrycja- opiekun Jacek Pawlak)
3. Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Okszowie (Wasiuta Katarzyna, Dwakowska Karolina, Malczewska Aleksandra, Babiarz Karolina, Łysomirska Katarzyna, Makowska Klaudia, Świszcz Kamila, Dec Anita, Pułapa Anna, Szostak Weronika, Zarychta Monika, Janka Karolina - opiekun Bolesław Kapuściński)
Chłopcy:
1. Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Okszowie (Bakun Marceli, Bądaruk Adam, Buda Michał, Kryszczuk Mateusz, Tabiszewski Damian, Antoniewicz Rafał, Borowicz Szymon, Pogorzelec Michał, Koszałka Mateusz, Kołtun Kamil, Wołoszuk Szymon, - opiekun Bolesław Kapuściński)
2. Liceum Ogólnokształcące w Siedliszczu (Orłowski Daniel, Osoba Adrian, Stefańczuk Marek, Moniakowski Jakub, Roczon Jakub, Grzesiuk Radosław, Ławicki Maciej - opiekun Jacek Pawlak)
Do zawodów rejonowych awansowały zwycięskie drużyny.
154 ROCZNICA POWSTANIA STYCZNIOWEGO
Obchodzimy w tym roku 154 rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Uroczystości z tym związane zorganizowano w Liceum Ogólnokształcącym im. Romualda Traugutta w Siedliszczu w dniu 21 lutego 2017r.
Powstanie styczniowe, które było największym polskim powstaniem narodowym, ogłoszono w Warszawie 22 stycznia 1863r. Tragicznym zakończeniem powstania było stracenie jego dyktatora Romualda Traugutta na stokach Cytadeli Warszawskiej.
[ Galeria zdjęć ]
Społeczeństwo Siedliszcza oraz młodzież naszego liceum, które nosi imię Romualda Traugutta, co roku czci pamięć bohaterów powstania styczniowego spłacając dług wdzięczności wobec wielu pokoleń Polaków walczących o wolność ojczyzny.
Na uroczystości związanej ze 154 rocznicą powstania styczniowego przybyła do sali gimnastycznej młodież liceum, gimnazjum z Siedliszcza oraz goście:
Hieronim Zonik - Burmistrz Siedliszcza.
Jolanta Ryszkiewicz - dyrektor Wydziału Edukacji i Kultury Starostwa Powiatowego w Chełmie.
Po wprowadzeniu sztandarów i odśpiewaniu hymnu państwowego uroczystość otworzył i przywitał gości dyrektor szkoły Wiesław Prażnowski. Następnie młodzież licealna pod kierunkiem P. Daniela Śliwińskiego i Wojciecha Iwaniuka przedstawiła część oficjalną uroczystości.
W dalszej części młodzież liceum i gimnazjum przeszła pod pomnik "Gloria victis" w Siedliszczu i złożyła wieńce oraz zapaliła znicze.
Na zakończenie odbyło się wspólne ognisko.
Powiatowa Licealiada w Piłce Ręcznej
Liceum Ogólnokształcące w Siedliszczu było organizatorem Powiatowej Licealiady w Piłce Ręcznej. Zawody odbyły się 15 lutego 2017 r. w sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Siedliszczu.
[ Galeria zdjęć ]
Wyniki:
Dziewczęta:
LO Siedliszcze – ZS CKR Okszów 5:4(1:3)
Chłopcy:
LO Siedliszcze – ZS CKR Okszów 24:8(13:3)
Kolejność zajętych miejsc:
Dziewczęta:
1. Liceum Ogólnokształcące w Siedliszczu (opiekun Jacek Pawlak)
2. Zespołowi Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Okszowie (opiekun Agnieszka Krawczuk)
Chłopcy:
1. Liceum Ogólnokształcące w Siedliszczu (opiekun Jacek Pawlak)
2. Zespołowi Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Okszowie (opiekun Bolesław Kapuściński)
Najlepszymi strzelcami zawodów zostali Lekan Natalia (LO Siedliszcze) i Świszcz Kamila – 2 bramki wśród dziewcząt oraz Radosław Grzesiuk (LO Siedliszcze) – 10 bramek wśród chłopców.
Zespoły otrzymały dyplomy ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Chełmie i Liceum Ogólnokształcące w Siedliszczu.
Składy drużyn:
Dziewczęta:
Liceum Ogólnokształcące w Siedliszczu (Chudzik Angelika, Olko Karolina, Słomińska Kamila, Lekan Natalia, Andruszak Emilia, Potapiuk Aleksandra, Sadowska Natalia, Kita Lidka, Mordak Kamila – opiekun Jacek Pawlak)
Zespołowi Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Okszowie (Babiarz Karolina, Rowieńska Karolina, Wasiuta Katarzyna, Malczewska Aleksandra, Wróbel Justyna, Dec Anita, Świszcz Kamila, Zarychta Monika, Czopek Patrycja – opiekun Agnieszka Krawczuk)
Chłopcy:
Liceum Ogólnokształcące w Siedliszczu (Moniakowski Jakub, Osoba Adrian, Stefańczuk Marek, Ławicki Maciej, Orłowski Daniel, Dziewulski Damian, Grzesiuk Radosław, Okoń Bartosz, Roczon Jakub - opiekun Jacek Pawlak)
Zespołowi Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Okszowie (Różański Kacper, Kołtun Kamil, Kołtun Przemysław, Bronecki Kamil, Haponiuk Przemysław, Borowicz Szymon, Stefański Konrad, Niewiadomski Jakub, Powaga Michał, Zbarachiewicz Mateusz – opiekun Bolesław Kapuściński)
Powiatowa Licealiada w piłce nożnej halowej chłopców i dziewcząt
Zawody zostały rozegrane 07 lutego 2017 r. w sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Siedliszczu. W zawodach uczestniczyły drużyny Liceum Ogólnokształcącego w Siedliszczu, Liceum Ogólnokształcącego w Dubience i Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Okszowie. Po zaciętych meczach w kategorii chłopców wygrała drużyna Liceum Ogólnokształcącego w Siedliszczu, a wśród dziewcząt Liceum Ogólnokształcącego w Dubience. Najskuteczniejszym zawodnikiem w zawodach chłopców został Marek Stefańczuk strzelec 10 bramek.
[ Galeria zdjęć ]
Chłopcy - Wyniki:
LO Siedliszcze – LO Dubienka 6:1 (3:0)
LO Dubienka - ZS CKR Okszów 6:2 (3:1)
ZS CKR Okszów- LO Siedliszcze 0:12 (0:6)
1. LO Siedliszcze 2 6 18 – 1
2. LO Dubienka 2 3 7 - 8
3. ZS CKR Okszów 2 0 2–18
Kolejność zajętych miejsc:
1. Liceum Ogólnokształcące w Siedliszczu (opiekun Jacek Pawlak)
2. Liceum Ogólnokształcące w Dubience (opiekunowie Wojciech Rudnicki, Marcin Zelent)
3. Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Okszowie (opiekun Bolesław Kapuściński)
Zespoły wystąpiły w składach:
Liceum Ogólnokształcące w Siedliszczu (Moniakowski Jakub, Osoba Adrian, Stefańczuk Marek, Ławicki Maciej, Dziewulski Damian,
Grzesiuk Radosław, Okoń Bartosz, Roczon Jakub - opiekun Jacek Pawlak)
Liceum Ogólnokształcące w Dubience (Kulpa Łukasz, Najda Kacper, Szponder Grzegorz, Ranszewskij Adam, Piłat Kamil, Libera Jakub, Kaliuka Kacper, Kalinka Szymon, Szelewicki Patryk – opiekunowie Wojciech Rudnicki, Marcin Zelent)
Zespołowi Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Okszowie (Różański Kacper, Buda Michał, Stopa Krystian, Stefański Konrad, Kołtun Kamil, Bronecki Kamil, Przybylski Patryk,
Haponiuk Przemysław, Borowicz Szymon, Antoniewicz Rafał – opiekun Bolesław Kapuściński)
Dziewczęta - Wyniki:
LO Siedliszcze – LO Dubienka 1:2 (0:0)
Kolejność zajętych miejsc:
1. Liceum Ogólnokształcące w Dubience (opiekunowie Wojciech Rudnicki, Marcin Zelent)
2. Liceum Ogólnokształcące w Siedliszczu (opiekun Jacek Pawlak)
Zespoły wystąpiły w składach:
Liceum Ogólnokształcące w Dubience (Ganczaruk Joanna, Wlach Karolina, Winiarska Wiktoria, Adamczuk Karolina, Kantyka Diana, Mamcarz Katarzyna, Ostrówka Aleksandra, Jakubczuk Agata - opiekunowie Wojciech Rudnicki, Marcin Zelent)
Liceum Ogólnokształcące w Siedliszczu (Chudzik Angelika, Olko Karolina, Słomińska Kamila, Lekan Natalia, Andruszak Emilia, Potapiuk Aleksandra, Wasiuta Marcela – opiekun Jacek Pawlak)
"U nas naprawdę warto się uczyć" - stypendia 2017
Na spotkaniu z rodzicami najlepsi uczniowie naszego liceum otrzymali stypendia Dyrektora Szkoły za wszystkie wyniki w nauce.
Kryteria przyznawania stypendiów za I semestr roku szkolnego 2016/2017:
średnia | / | kwota |
4.10-4.24 | / | 100,- |
4.25-4.49 | / | 200,- |
4.50-4.74 | / | 300,- |
4.75-4.99 | / | 400,- |
5.00 > | / | 500,- |
Stypendia to ogromny atut naszego liceum zgodny z naszym hasłem
"U nas naprawdę warto się uczyć".
Gratulujemy nagrodzonym
Każdy uczeń zna ten moment, kiedy chciałoby się zrobić tysiąc innych rzeczy, a nauka nie może dłużej czekać... Nagłe polecenia mamy „wynieś śmieci”, „posprzątaj pokój” stają się cudowną i wyczekiwaną wymówką. Niestety, nie dane nam jest korzystać z nich na okrągło. Rodzice dość szybko zauważają nagłą, niczym nieuzasadnioną uczynność na przestrzeni ostatnich dni. Co mamy jednak zrobić, kiedy nawet wycieranie kurzy zdaje się nam ciekawsze od rozwiązywania równań kwadratowych albo pisania kolejnej rozprawki?
O dobrą motywację jest naprawdę trudno. Argumenty dotyczące studiów, przyszłej kariery nie zawsze zdają egzamin. Nie dotyczą nas bezpośrednio w danym momencie, przez co są lekceważone, zdają się nieistotne i mało groźne. Niektóre szkoły znalazły idealny sposób, aby przeciwstawić się temu zjawisku. Liceum Ogólnokształcące im. Romualda Traugutta w Siedliszczu należy do ich grona.
2 lutego bieżącego roku odbyło się u nas wręczenie stypendiów. W obecności rodziców, uczniowie otrzymywali z rąk Pana Dyrektora imienny dyplom oraz pewną kwotę pieniężną mającą nagrodzić za sukcesy w nauce w I semestrze. Wysokość tej sumy zależy od wyników, stąd można było otrzymać od 100 złotych, przez 200, 300, 400 do aż 500 złotych. Uprzywilejowani są nie tylko uczniowie ze średnią powyżej 4.75, ponieważ, aby załapać się chociażby na najniższy próg, potrzebna jest średnia równa co najmniej 4.10. W ten oto sposób w naszym liceum nagrodzonych zostało dwadzieścia trzy osoby, chociaż nie należymy do największych placówek.
Raczej żaden ze stypendystów nie będzie miał problemu z wydaniem całej kwoty. Zapewne i tak nie starczy mu na wszystko, w co chciałby zainwestować. Jedne wydatki będą bardziej przemyślane, inne mniej... Mimo wszystko zostaną zrealizowane dzięki poprzedzającej je kilkumiesięcznej pracy. Zwykle w zamian za nią zyskujemy jedynie prywatną satysfakcję i wysokie oceny na świadectwie. Oczywiście nie należy patrzeć na wszystko przez pryzmat finansów, ale, nie oszukujmy się, wpływa to na poziom motywacji. Dodatkowo nie ma skutków ubocznych. Troszkę więcej czasu spędzonego nad książkami jeszcze nikomu nie zaszkodziło, a zdobyta w ten sposób wiedza już z nami zostaje. Praca popłaca, chociaż z drugiej strony jaka praca, taka płaca, powtarzając za polskimi przysłowiami. To od nas zależy, jak bardzo się postaramy.
Niektórzy nie muszą poświęcić nauce wiele czasu, aby osiągnąć zadowalające wyniki, ale przecież nikt nie jest wszechwiedzący. Nie nauczylibyśmy się wiele, gdyby nie nasi wspaniali nauczyciele. W każdej sprawie możemy liczyć na ich indywidualne podejście i pomoc, dodatkowe materiały, jeśli tylko wyrazimy chęć zgłębienia jakiegoś tematu lub czujemy, że musimy jeszcze trochę poćwiczyć. W takich warunkach wystarczy po prostu chcieć. Bez tego nawet największe lubelskie liceum w niczym nie pomoże, nie zdziała cudów.
Może i nasza szkoła jest mała, ale dzięki temu wszyscy się znają, są do siebie przyjaźnie nastawieni. Pojedynczych roczników nie dzieli tak wielka bariera, czemu pomaga chociażby internat, w którym uczniowie spędzają ze sobą mnóstwo czasu.
Nie taki wilk straszny, jak go malują. Tak samo nie zawsze sukces gwarantuje uczęszczanie do liceum w wielkim mieście. To uczniowie tworzą szkołę jako swego rodzaju grupę społeczną. Często to właśnie relacje z kolegami decydują o nastawieniu do lekcji, chęci nauki. A poziom? Kto mógłby lepiej o nim zaś zaświadczyć niż stypendyści? Jesteśmy najlepszym dowodem na to, że u nas naprawdę warto się uczyć !!!
Anita Brzozowiec, uczennica kl. III LO
Spotkanie z rodzicami
2 lutego 2017 roku w Liceum Ogólnokształcącym w Siedliszczu odbyło się spotkanie z rodzicami i uczniami naszego liceum.
[ Galeria zdjęć ]
Dyrektor Szkoły Wiesław Prażnowski przedstawił sprawozdanie z pracy szkoły za I semestr a przedstawiciele SU Karolina Stopa i Natalia Oleszczuk zaprezentowały zdjęcia z wydarzeń szkolnych.
Najciekawszym punktem programu spotkania było wręczenie stypendium Dyrektora Szkoły za wyniki w nauce.
23 uczniów naszej szkoły przekonało się, że "U nas warto się uczyć".
Konkurs o Unii Europejskiej w PWSZ
Sześciu uczniów LO w Siedliszczu Kamila Mordak, Karolina Stopa, Lidia Kita, Olga Ławicka, Aleksandra Tybur i Daniel Orłowski uczestniczyli w I etapie "Konkursu Wiedzy o Unii Europejskiej" zorganizowanym przez Katedrę Stosunków Międzynarodowych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie.
Z niecierpliwością czekamy na ogłoszenie wyników i uczestnictwo w II etapie.
STUDNIÓWKA 2017
Nadeszła długo wyczekiwana przez nas noc. Noc, na którą każdy z nas czekał 3 lata. Już tylko symboliczne 100 dni dzieli nas od przystąpienia do jakże ważnego dla nas egzaminu maturalnego. Czas mija nieubłaganie. Na myśl przychodzi Nam pierwszy dzień w tej szkole, niektórych z Nas ogarniał strach i niepewność, innych- zdenerwowanie, że to już koniec wakacji. Jednak każdy z Nas czekał z niecierpliwością na ogłoszenie, kto zostanie Naszym wychowawcą. Choć wcześniej dostawaliśmy sygnały kto jest faworytem, woleliśmy być pewni. I tak od 3 lat Naszej wspólnej drogi w tych murach towarzyszy nam Nasz wychowawca Sor. Jacek Pawlak- Panie Dyrektorze to był dobry wybór!
[ Galeria ]
Potem przyszedł czas na poznanie nauczycieli, nie od razu wszyscy przypadli Nam do gustu. Wtedy też najchętniej zmienilibyśmy system nauczania, albo chociaż zmniejszyli liczbę godzin. Naszym pierwszym zadaniem był opis naszej klasy do Szkolnej Gazetki „Sfinks”, jednak nie wywiązaliśmy się z tego. Dziś jest chyba odpowiedni moment, aby po tych 3 latach i prośbach Sora Śliwińskiego przedstawić Wszystkim tu zgromadzonym Naszą historię. Jak sami Państwo widzicie, jesteśmy małą klasą, znaliśmy się z wcześniejszych lat. Gdy niektórzy z Nas patrzyli na listę przyjętych, nie byli zachwyceni. Część klasy z czasów gimnazjum nie darzyła się sympatią, albo nie miała w ogóle stanowiska. Więc sam początek zapowiadał się być trudny. Jednak przełamaliśmy lody. Do tej pory czasami trudno uwierzyć, że w tej szkole Nasze stosunki uległy takiej zmianie. Choć Nasza klasa dzieli się na grupki, gdzie każdy może znaleźć wsparcie i swoje bratnie dusze to jednak zawsze gdy były jakieś ważne uroczystości tworzyliśmy jedność.
Nie zawsze mogliśmy znaleźć nić porozumienia, często zdarzały się Nam ciche dni. Ale w końcu szkoła to nasz drugi dom, a klasa to rodzina. Przecież w każdej rodzinie zdarzają się sprzeczki. Gdy jednak tylko na celowniku były jakieś przedstawienia braliśmy je w ciemno. Każdego z Nas cechuje kreatywność i ogromne poczucie humoru wiec zdarzało się Nam, że niekiedy niektóre szczegóły zmienialiśmy tuż przed występem. Oczywiście Nasze role i skecze nie były tak dobre jak filmy Andrzeja Wajdy, ale Nasz zapał i myśl, że minął Nam lekcje powodowała u Nas wulkan energii i tysiące pomysłów. A jak przestało na celebrytów i w Naszych szeregach spotkać można wiele gwiazdeczek.
Dzięki tym występom, próbom coraz bardziej zacierały się Nasze różnice. Choć mieliśmy za sobą trudny okres, to po raz kolejny udowadniamy, że zawsze jest szansa na odbudowanie wzajemnych relacji. Te 3 lata powinniśmy zakończyć z uśmiechem na twarzach, i tak byśmy wracając wspomnieniami pamiętali same dobre rzeczy, jakie było Nam zaszczyt przeżyć w siedliskim liceum. A wszelkie konflikty zakończyły się dzisiejszego magicznego wieczoru. Zawiązały się tu na pewno liczne przyjaźnie a chwile spędzane w gronie z rówieśnikami pozostaną na długo w waszej pamięci. Nasze liczne wyjazdy do kina, pielgrzymka maturzystów do Częstochowy oraz zwiedzenie Krakowa i Auschwitz to wszystko zawdzięczamy Naszemu Panu Dyrektorowi Wiesławowi Prażnowskiemu. Dziękujemy Panie Dyrektorze za okazane Nam wsparcie i możliwość nauki w tej szkole.
Szkoła, to przecież nie budynek, w którym zakuwa się regułki, twierdzenia… To atmosfera, ciepło, drugi dom… Tak jest i w tym przypadku. Tak jest i z nasza szkołą. Z tego miejsca pragnąłbym podziękować naszemu Panu Dyrektorowi, Wychowawcy i Profesorom, którzy stworzyli Nam tutaj rodzinną atmosferę. Dziękujemy za każde 45 minut które z nami spędziliście, za każdy poprawiony sprawdzian i za każdą.. no może nie każdą - ocenę wpisaną do dziennika. Długo by wyrażać nasze podziękowania, dlatego zakończę je krótkim DZIĘKUJEMY i prosimy Was Drogie Grono Pedagogiczne o przyjęcie tych skromnych kwiatów jako symbol wdzięczności.
Studniówka ta nie mogłaby się oczywiście odbyć bez pomocy naszych kochanych i niestrudzonych rodziców. Dziękujemy Wam wszystkim, bez was nie tylko studniówka nie miałaby miejsca ale także i my sami nie moglibyśmy bez Was istnieć. Nie możemy również zapomnieć o pracownikach socjalnych szkoły: Pani Danusi i Pani Todzi, które cierpliwie spełniały nasze prośby, panu Andrzejowi, który zawsze Nam pomagał w sprawach dostępu do Wi-Fi –a ile to wcześniej musiał się nagadać :D Paniom woźnym, które dzielnie znosiły Nasze nierzadko osobliwe pomysły czy przejście po świeżo umytej podłodze. Na koniec nie pozostaje mi nic innego, jak życzyć wszystkim wspaniałej zabawy, bo przecież „nic dwa razy się nie zdarza i nie zdarzy”.
Teraz droga Dyrekcjo, Szanowne Grono Pedagogiczne, Szanowni Goście, drogie koleżanki i koledzy, staropolskim obyczajem rozpoczniemy tą studniówkę odtańczeniem jakże pięknego i dostojnego tańca jakim jest Polonez. Pisał o nim już nawet Adam Mickiewicz i przy tej okazji chciałabym przytoczyć jego słowa:
„Podkomorzy rusza
I z lekka zarzuciwszy wyloty kontusza,
I wąsa podkręcając, podał rękę Zosi
I skłoniwszy się grzecznie, w pierwsza parę prosi.
Za Podkomorzym szereg w pary się gromadzi,
Dano hasło, zaczęto taniec – on prowadzi.
Nad murawą czerwone połyskują buty,
Bije blask z karabeli, świeci się pas suty,
A on stąpa powoli, niby od niechcenia (…)
(…) Idzie, wszyscy zazdroszczą, biegą w jego ślady,
On by rad ze swą damą wymknąć się z gromady;(…)
Ach, to może ostatni! Patrzcie, patrzcie, młodzi,
Może ostatni, co tak poloneza wodzi!>>”
„Poloneza czas zacząć!”
Natalia Kulisz
Jasełka
Przed świętami Bożego Narodzenia we czwartek 22 grudnia 2016 uczniowie LO wystawili Jasełka dla uczniów szkoły i przedszkola.
W tym roku w organizację przedstawienia zaangażowali się uczniowie wszystkich klas. Oprawę muzyczną zapewniły Juli Posturzyńska, Karolina Stopa i Natalia Oleszczuk.
Nad przygotowaniami oprócz ks Andrzeja Jachimka czuwała Natalia Kulisz.
[ Galeria ]
Dodatkową atrakcją dla przedszkolaków były słodkie upominki (akcja "Mikołaje są wśród nas") otrzymane z rąk Św. Mikołaja (Bartek Okoń).
Po przedstawieniu pomodliliśmy się i podzieliliśmy się opłatkiem i składaliśmy sobie życzenia świąteczne i noworoczne.
Wigilia w internacie
Kultywując tradycję Bożonarodzeniową mieszkańcy internatu, wychowawcy i nauczyciele spotkali się na uroczystej kolacji wigilijnej.
Po wspólnej modlitwie i śpiewaniu kolęd dzieliliśmy się opłatkiem "Zdrowia, pomyślności, spełnienia marzeń i szczęśliwego Nowego Roku" - te i wiele innych życzeń składaliśmy sobie na wzajem.
Przygotowane wspólnie potrawy smakowały wyśmienicie. Były krokiety z pieczarkami, pierogi z kapustą, kluski z makiem, pierniki i makowce.
Nastrój, ubiór, atmosfera tego wieczoru sprawiły, że wszyscy czuliśmy się wyjątkowo.
[ Galeria ]
"Szlachetna paczka" 2016
Szkolne koło PCK, wolontariusze oraz uczniowie i nauczyciele LO we współpracy z GOPS Siedliszcze zorganizowali zbiórkę artykułów żywnościowych i chemicznych dla 3 potrzebujących rodzin z okolic Siedliszcza. Paczki przekazano w dniu 20.XII w obecności pracowników GOPS w Siedliszczu potrzebującym osobom.
Ilość artykułów i podsumowanie akcji z działalności znajdziecie w sprawozdaniu z działalności Koła PCK w akcji "Szlachetna paczka".
Szczególne zaangażowanie wykazały uczennice Natalia Kulisz i Natalia Lekan.
Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy.
Nasze sukcesy w konkursach i olimpiadach
Przedstawiamy zwycięzców i uczestników konkursów i olimpiad przedmiotowych. Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy oraz zachęcamy do dalszego uczestnictwa w tego typu konkursach i pogłębiania swoich zainteresowań.
Oto lista naszych sukcesów:
Konkurs literacko-plastyczno-fotograficzny o Św. Janie Pawle II "Życie chrześcijańskie przebiega przez parafię".
w kategorii fotografiaKonkurs z doradztwa zawodowego "Zawód a pasja"
- I m. Patrycja Stepaniuk
- II m. Oliwia Gołębiowska, Angelika Bargiel
w kategorii literackiej
- II m. Natalia Lekan
w kategorii plastycznejOlimpiada promocji zdrowego stylu życia - etap rejonowy w Chełmie
- I m. Wiktoria Jędruszak
- II m. Natalia Okoń
- II m. Rafał WójcikOlimpiada Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym
- etap okręgowy: Kamila Mordak
Anita Brzozowiec - Nieproszony gość
[ Nieproszony gość ]
Klasa II w kinie i na lodowisku
8 grudnia klasa druga LO zorganizowała wycieczkę do Lublina.
W programie była projekcja filmu w Cinema City w galerii Felicity pt. "Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć".
Po obejrzeniu seansu udaliśmy się na lodowisko "Ice mania" w MOSiR. Tam doskonaliliśmy technikę jazdy na łyżwach lub "stawiania pierwszych kroków".
Uważamy, że wyjazd był bardzo udany, następny wyjazd planujemy na basen.
Po wyjeździe pozostały nam okulary 3D i siniaki na nogach i nie tylko.
Szkolna akcja "Mikołaje są wśród nas"
Już od wielu lat w naszym LO prowadzimy na "mikołajki" zbiórkę słodyczy dla dzieci z siedliskiego przedszkola.
Każdy kto przyniesie słodycze w dniu 6.XII otrzyma od "pięknych śnieżynek" serduszko, które zwalnia z pytania w tym dniu.
Śnieżynkami były Karolina Stopa, Natalia Oleszczuk, Natalia Hołub, Patrycja Darnia oraz Natalia Sadowska.
Słodycze przekażemy dzieciom w trakcie uroczystych "Jasełek" w szkole. Akcją kierowały M. Golonka i A. Grzesiuk.
[ Galeria ]
V Mikołajkowy Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Dyrektora Liceum Ogólnokształcącego im. Romualda Traugutta w Siedliszczu
W dniu 06.12.2016 r. w Siedliszczu odbył się Mikołajkowy Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Dyrektora Liceum Ogólnokształcącego im. Romualda Traugutta. W zawodach wzięło udział 40 gimnazjalistów z czterech szkół, gimnazjów z Siedliszcza ,Wierzbicy, Liszna i Pawłowa. Sędzią głównym był Pan Jacek Pawlak. Rozegrano 74 mecze, po których wyłoniono najlepsze zawodniczki i najlepszych zawodników zawodów oraz najlepsze szkoły. Najlepsi zawodnicy i zawodniczki oraz najlepsze drużyny otrzymały puchary i dyplomy ufundowane przez Dyrektora Liceum Ogólnokształcącego im. Romualda Traugutta w Siedliszczu Pana Wiesława Prażnowskiego. Zawody odbywały się w miłej sportowej atmosferze a uczestnicy zostali obdarowani słodkimi upominkami.
[ Galeria ]
Kolejność zajętych miejsc :
- Pasieczna Monika (Gimnazjum Pawłów)
- Sawa Natalia (Gimnazjum Liszno)
- Mazurek Iga (Gimnazjum Liszno)
- Przybylska Wiktoria (Gimnazjum Siedliszcze)
- Humieniuk Klaudia (Gimnazjum Liszno)
- Przybylska Julia (Gimnazjum Siedliszcze)
- Okoń Patrycja (Gimnazjum Siedliszcze)
- Łucka Angelika (Gimnazjum Siedliszcze)
- Socha Julia (Gimnazjum Liszno)
- Brawańska Olga (Gimnazjum Pawłów)
- Słomka Agata (Gimnazjum Siedliszcze)
- Słotwińska Klaudia (Gimnazjum Liszno)
- Małocha Sylwia (Gimnazjum Wierzbica)
- Muszyńska Klaudia (Gimnazjum Wierzbica)
- Podlipna Marta (Gimnazjum Pawłów)
- Hawerczuk Klaudia (Gimnazjum Wierzbica)
- Świeczak Angelika (Gimnazjum Wierzbica)
- Dyniec Weronika (Gimnazjum Pawłów)
- Korchut Martyna (Gimnazjum Pawłów)
- Wdowicz Natalia (Gimnazjum Wierzbica)
DZIEWCZĘTA:
- Lewiński Kacper (Gimnazjum Liszno)
- Cywka Jakub (Gimnazjum Wierzbica)
- Małocha Paweł (Gimnazjum Wierzbica)
- Świetlicki Dominik (Gimnazjum Liszno)
- Ogrodnik Patryk (Gimnazjum Liszno)
- Studziński Przemysław (Gimnazjum Pawłów)
- Nieradko Klaudiusz (Gimnazjum Wierzbica)
- Kister Krystian (Gimnazjum Pawłów)
- Luszawski Mateusz (Gimnazjum Liszno)
- Dudek Patryk (Gimnazjum Wierzbica)
- Klin Marcin (Gimnazjum Pawłów)
- Śmigielski Mateusz (Gimnazjum Liszno)
- Orłowski Damian (Gimnazjum Siedliszcze)
- Milczarczyk Igor (Gimnazjum Pawłów)
- Małocha Piotr (Gimnazjum Wierzbica)
- Sawicki Michał (Gimnazjum Siedliszcze)
- Matwiejewski Sylwester (Gimnazjum Siedliszcze)
- Podlipny Patryk (Gimnazjum Pawłów)
- Troczyński Jakub (Gimnazjum Siedliszcze)
- Karwat Oskar (Gimnazjum Siedliszcze)
CHŁOPCY:
- Gimnazjum Liszno - 56 pkt.
- Gimnazjum Wierzbica - 34 pkt.
- Gimnazjum Pawłów - 31 pkt.
- Gimnazjum Siedliszcze - 25 pkt.
Klasyfikacja drużynowa:
Opiekunowie drużyn:
Gimnazjum Liszno – Beata Ładna
Gimnazjum Wierzbica – Robert Boraczuk
Gimnazjum Pawłów – Bogumiła Kalińska
Gimnazjum Siedliszcze – Sylwia Żołnacz
Święto Szkoły
W przededniu Dnia Niepodległości Liceum Ogólnokształcące im. Romualda Traugutta w Siedliszczu obchodziło Święto Szkoły połączone ze ślubowaniem klas pierwszych.
10 listopada 2016r. o godz. 11.30 uczniowie Liceum Ogólnokształcącego i Rzemieślniczej Szkoły Zawodowej zgromadzili się w sali gimnastycznej, gdzie po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu państwowego wysłuchali przemówienia dyrektora szkoły Wiesława Prażnowskiego.
[ Galeria ]
Następnie uczniowie klas pierwszych złożyli ślubowanie na sztandar szkoły.
W dalszej części delegacja uczniów udała się na kurchan powstańców styczniowych i pod pomnikiem "Gloria Victis" złożyła wieńce i zapaliła znicze.
Na zakończenie wszyscy wysłuchali i obejrzeli część artystyczną wykonaną przez uczniów liceum pod kierunkiem p. Daniela Śliwińskiego.
Obchody Dnia Niepodległości uświadamiają, że nie możemy zapominać o tych ważnych dla naszego Narodu wydarzeniach związanych z odzyskaniem niepodległości w 1918r. aby móc zachować własną tożsamość i poczucie patriotyzmu. A czym jest współczesny patriotyzm?
O niepodległości zwykle mówi się w ramach uroczystości takich jak dzisiaj. Dziewięćdziesiąt osiem lat temu Polska odzyskała niepodległość, po stu dwudziestu trzech latach zaborów wróciła na mapy. Należy uczcić ludzi, którzy poświęcili własne życie, abyśmy mogli być obywatelami wolnego kraju, mówić po polsku, uczyć się w polskich szkołach. To oczywiste, że ten dzień jest bardzo ważny i gdyby nie on, codzienność każdego z nas różniłaby się diametralnie od tej, którą mamy szansę przeżywać. Taka jest nasza historia i należy ją pielęgnować. Norman Davies powiedział: Aby człowiek wiedział, dokąd idzie, musi wiedzieć, skąd przychodzi. Naród bez historii błądzi jak człowiek bez pamięci. Z kolei Jan Paweł II twierdził, że tak jak drzewo bez korzenia - tak naród bez historii nie ma szans na przetrwanie. Podobnych cytatów jest wiele, ale sprowadzają się do tego samego wniosku.
Takie informacje słyszymy co roku, na chwilę się w nich zagłębimy... ale co dalej? Co będzie za tydzień, miesiąc? W sumie po co wybiegać tak daleko: co będzie w momencie, kiedy wyjdziemy z tej sali? Prawda jest taka, że przez pozostałe dni w roku, może z wyjątkiem kilku innych świąt państwowych, przechodzimy nad kwestią wolności do porządku dziennego. Chociaż zależy jakiej wolności. Własna swoboda i niezależność bardzo nas interesują. W razie ich zagrożenia jesteśmy gotowi stoczyć wojnę z całym światem, a przynajmniej z rodzicami, bo przecież coś od życia nam się należy, mamy swoje prawa.
Szkoła dla niektórych z nas to przykry obowiązek, dla innych jest obojętna i właściwie zbędna, a jeszcze inni znajdują w niej szansę na spełnienie ambicji. Założę się jednak, że tylko niewielka część z nas, uczniów, docenia sam fakt dostępu do nauki. Osoby, których edukacja z różnych powodów zakończyła się wcześniej niż powinna i faktycznie ją doceniają, są skrajnymi przypadkami. Często nie zdajemy sobie sprawy albo zapominamy, jak to wyglądało przed odzyskaniem niepodległości lub w okresie II wojny światowej, kiedy dalsze istnienie wolnej Polski nie było zbyt oczywiste. Wtedy to, co dla nas jest przykrym obowiązkiem, dla nich było przywilejem. Czasy się zmieniły, nie można z tym dyskutować. Wielu aspektów naszego życia i życia ludzi z okresu zaborów czy okupacji nie warto już nawet porównywać. Mimo to czasem dobrze byłoby zatrzymać się i docenić, że żyjemy w okresie, kiedy nie musimy bić się z wyrzutami sumienia i wybierać pomiędzy własnym dobrem, własnymi potrzebami a utrzymaniem „przy życiu” narodu polskiego.
Mimo wszystko pomiędzy tymi postawami należy zachować równowagę. Żeby bardzo prosto zobrazować dwie kwestie, posłużę się przysłowiowym Jasiem i Małgosią.
Jaś jest wielkim fanem piłki nożnej, zapalonym kibicem. Raz na jakiś czas potrafi wydać grube pieniądze na szaliki swojej ukochanej drużyny. Przyszło mu nawet do głowy, aby wytatuować sobie jej herb na piersi! Jeśli ktokolwiek obrazi jego zespół, poniży go, marnie skończy.
Prawda jest przykra, ale każdy, nawet podrzędny kibic ma większy szacunek do barw ulubionej drużyny, do szalika, herbu niż niektórzy Polacy do flagi państwowej, godła czy hymnu. Można wyobrazić sobie sytuację kiedy, będąc w dużym mieście, na ulicy słyszymy Mazurka. Wszyscy idą dalej, nie zwracają na to uwagi. Powinniśmy zatrzymać się, stanąć na baczność i również zacząć śpiewać. Zastanówmy się, tylko szczerze, kto z nas wyłamałby się? A może jednak niechęć do wyróżniania się z tłumu przezwyciężyłaby postawę, jakby nie było, patriotyczną?
Z kolei Małgosia ostatnimi czasy zauważyła, że w Internecie można znaleźć mnóstwo bluzek z motywami patriotycznymi. Nie jest to jednak nudny nadruk ze zwykłym godłem lub flagą. Orzeł wyglądający, jakby przedostawał się przez materiał. Wielkie husarskie skrzydła. Wilki symbolizujące wolność i waleczność, często zamieszczane razem z napisem związanym z Żołnierzami Wyklętymi. Wszystko tak ładnie się prezentuje, noszą je znajomi, więc Małgosia też chce.
Nie byłoby w tym nic złego, gdyby kupiła je z pełną świadomością, jaką wiadomość ze sobą niosą, a nie tylko dlatego, że ładnie wyglądają. Ubranie jest naszym sposobem na wyrażanie siebie, choćby poprzez tak modne ostatnio cytaty. Patriotyzm też stał się modny i to świadczy, że coś tu jest nie tak. Nie można wszystkim wokół dawać do zrozumienia, że losy ojczyzny są dla nas ważne, a tak naprawdę nic nas nie obchodzi, co znaczy kotwica na naszej bluzie i z jakim wydarzeniem się wiąże. To jest najzwyczajniej w świecie nieuczciwe. Powinniśmy nosić polskie symbole z pełną świadomością i dumą. Tylko wtedy ma to sens.
Niepodległość odzyskało pokolenie, które nie miało szansy pamiętać wolnej Polski. Przez sto dwadzieścia trzy lata duch naszego narodu nie umarł, co jest czymś niewiarygodnym. Powinniśmy kontynuować to, co zaczęli nasi przodkowie i nie dopuścić do zaprzepaszczenia ich trudu. To nie jest skomplikowane, wystarczy nieco chęci i zaangażowania. Chodzi o to, żebyśmy mogli zżyć się z własną ojczyzną. W dobie Internetu, kiedy granice się zacierają, możemy, siedząc na kanapie, kontaktować się z osobą mieszkającą po drugiej stronie kuli ziemskiej. W takich warunkach bardzo łatwo stracić tożsamość z narodem. Znamy jednak opowieści osób, które wyjechały za granicę, powodzi im się, mają piękny dom i rodzinę, ale czują pustkę, tęsknotę. Każdy ma tylko jedną ojczyznę, a dla Polaków zawsze będzie nią Polska.
11 listopada jest chyba odpowiednim dniem, aby zastanowić się nad swoim stosunkiem do niepodległości, do kraju, do patriotyzmu. Podsumowując, przytoczę jeszcze słowa Józefa Piłsudskiego: Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości. Dbajmy więc o to, abyśmy nie musieli się za siebie wstydzić, my ani przyszłe pokolenia.
Anita Brzozowiec
Powiatowa Licealiada w tenisie stołowym indywidualnym
Powiatowa Licealiada w tenisie stołowym indywidualnym i drużynowym dziewcząt i chłopców
Zawody odbyły się w dniu 08.11.2016 r. w Liceum Ogólnokształcącym w Siedliszczu. Sędzią głównym był Pan Jacek Pawlak. Rozegrano 56 meczy, po których wyłoniono najlepsze zawodniczki i najlepszych zawodników zawodów oraz drużyny.
[ Galeria ]
Kolejność zajętych miejsc :
-
DZIEWCZĘTA:
- Świszcz Kamila (ZS CKR Okszów)
- Madej Karina (ZS CKR Okszów)
- Mikuła Alicja (LO Siedliszcze)
- Krawiec Kinga (ZS CKR Okszów)
- Madej Greta (ZS CKR Okszów)
- Karwat Magda (LO Siedliszcze)
- Pawlak Daria (LO Siedliszcze)
- Rutkowska Natalia (LO Siedliszcze)
- Potapiuk Aleksandra (LO Siedliszcze).
-
CHŁOPCY:
- Powaga Michał (ZS CKR Okszów)
- Dudzic Dawid (ZS CKR Okszów)
- Barszczewski Jakub (ZS CKR Okszów)
- Kupracz Patryk (LO Siedliszcze)
- Warda Oskar (LO Siedliszcze)
- Niewiadomski Jakub (ZS CKR Okszów)
- Osoba Adrian (LO Siedliszcze)
- Buda Michał (ZS CKR Okszów)
- Roczzon Jakub (LO Siedliszcze)
- Orłowski Daniel (LO Siedliszcze)
Opiekunowie drużyn:
ZS CKR Okszów – Bolesław Kapuściński
LO Siedliszcze – Jacek Pawlak
Do zawodów Rejonowych awansuje po 5 pierwszych zawodników w kategorii dziewcząt i chłopców. Najlepsi zawodnicy i zawodniczki oraz najlepsze drużyny otrzymały dyplomy ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Chełmie.
W klasyfikacji drużynowej zarówno wśród dziewcząt jak i chłopców zwyciężyła drużyna Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Okszowie przed Liceum Ogólnokształcącym w Siedliszczu.
26 października 2016 - dzień szkolny w obiektywie Patrycji Stepaniuk
Cześć ! Nazywam się Patrycja Stepaniuk, chodzę do pierwszej klasy o profilu przyrodniczym. Myślę, że jestem osobą pozytywną, lubiącą zawierać nowe znajomości. Lubię biologię oraz języki obce. Posiadam wiele pasji oraz zainteresowań.
Ukazywanie świata w obiektywie sprawia, że potrafię wyrazić siebie, pomaga mi się odstresować. Od trzech miesięcy wykonuję sesje plenerowe. Odkąd pamiętam interesuję mnie wykonywanie zdjęć. Pasję zaszczepił we mnie mój starszy brat. Do dziś wspiera mnie w dalszej realizacji moich marzeń.
[ Galeria ]
26 października starałam się przedstawić dzień z życia szkoły. Przyniosło mi to wiele pozytywnych wrażeń, poznałam dzięki temu bardziej osoby ze starszych klas. Myślę, że warto było podzielić się swoją pasją z innymi. Nie warto kryć się ze swoimi zainteresowaniami. Zapraszam wszystkich na sesje. Pomimo mojego amatorstwa postaram się was zadowolić. Dziękuje nauczycielom, którzy pomogli mi zrealizować taki dzień, szczególnie sorce Małgorzacie Starko-Golonce.
Patrycja Stepaniuk kl. I LO
Wycieczka do Bełżca
W środę 21 września 2016 roku nasza szkoła zorganizowała wycieczkę do Muzeum – Miejsca Pamięci na terenie byłego niemieckiego hitlerowskiego obozu zagłady w Bełżcu. Uczniowie klas I i II byli bardzo zaciekawieni tematem wycieczki.
[ Galeria zdjęć ]
Za każdym razem, gdy odwiedzamy miejsce związane z historią naszego kraju dowiadujemy się kolejnych rzeczy, które wywierają na nas ogromne wrażenie. Tak było i tym razem. Słuchając słów przewodnika byliśmy w stanie poczuć strach, odrazę i współczucie. Niektórzy z nas zadawali sobie pytanie jakim prawem " ludzie ludziom zgotowali ten los ". Już na samym początku zwiedzania przekraczając bramę czuliśmy dziwną aurę, która odzwierciedlała ogrom zadanego tu bólu i cierpienia. Nasz przewodnik idealnie wczuł się w rolę, opowiadając nam historię tego mrocznego miejsca. Oprowadził nas po miejscu, gdzie kiedyś znajdowały się masowe groby. Opowiadał o symbolice poszczególnych elementów znajdujących się na terenie obozu. Ogromne wrażenie wywarła na nas droga prowadząca do monumentu, przypominająca ramę u zbocza pagórka, z obu stron otoczona usypiskami żużlu, ściana z imionami ofiar oraz ogromna liczba miast, z których przywożono ludzi na pewną śmierć.
Następnym punktem trasy było muzeum. Tam mogliśmy przeczytać fragmenty wspomnień osób, które na własne oczy widziały, co działo się w obozie oraz kilka informacji jak to wszystko się toczyło 74 lata temu. Punktem kulminacyjnym naszej trasy była tzw. sala kontemplacji przywodząca na myśl wnętrze komory gazowej. Mogliśmy zobaczyć na własne oczy jak mniej więcej wyglądało takie miejsce. Nikt nie spodziewał się jak przerażające było z tego miejsce. Ogromna, pusta przestrzeń i niepewność co będzie dalej. Mogliśmy jedynie się domyślać co czuli ludzie, którzy stali tam czekając na pewną śmierć.
Po powrocie do autokaru nastał czas na refleksje. Paradoksalnie, to dzięki takim miejscom jak Sobibór, Majdanek czy Bełżec doceniamy nasze życie i to, co w nim mamy, ale jednocześnie łączymy się w bólu z tymi, którzy polegli w czasie wojny, czy ponieśli męczeńską śmierć w obozach zagłady. Z każdą kolejną taką wycieczką wiemy więcej, a także więcej rozumiemy. Historia nie zawsze jest piękna i taka, jakiej chcielibyśmy się uczyć, ale to właśnie tego typu lekcje dają nam najwięcej.
Kwiaty dla nauczycieli
Z okazji święta Edukacji Narodowej uczniowie naszej szkoły przygotowali dla swoich pedagogów kwiaty i słodki poczęstunek.
W imieniu uczniów zarząd SU w składzie Adrian Osoba, Daniel Orłowski i Karolina Stopa złożyli serdeczne życzenia na ręce Pana Dyrektora Wiesława Prażnowskiego oraz dla całego grona pedagogicznego.
Wszystkiego najlepszego !!!
Obóz szkoleniowy z „Bezpieczeństwa Publicznego”
W dniach 22-23 września 2016 r. klasa II i 6-7 października 2016r. klasa I o profilu mundurowym uczestniczyły w obozie szkoleniowym z Bezpieczeństwa Publicznego. Uczniowie zostali zakwaterowani w gospodarstwie agroturystycznym "Marynka" w Wólce Cycowskiej. Przez dwa dni udoskonalaliśmy swoje umiejętności pod okiem doświadczonej kadry instruktorów: p. Jacka Pawlaka i p. Roberta Jarszaka.
[ Galeria zdjęć ]
Nasi uczniowie w trakcie dwudniowego wyjazdu mieli okazję nauczyć się wielu przydatnych umiejętności, rywalizacji w konkurencjach sportowych czy wspólnego spędzania czasu.
Pierwszego dnia pobieraliśmy naukę musztry. Ćwiczyliśmy krok defiladowy, krok swobodny, musztrę pojedynczego żołnierza oraz pododdziału, formowanie szeregu, dwuszeregu i kolumny marszowej. Po męczących zmaganiach nadszedł czas na chwilę relaksu. Po krótkim przeszkoleniu wspinaczkowym, wzięliśmy udział w zajęciach praktycznych. Wspinaczka nie była nam straszna więc bez trudu podołaliśmy zdaniu. Po całodziennym trudzie związanym z zajęciami wojskowymi zorganizowaliśmy grilla oraz dyskotekę.
Drugi dzień był równie emocjonujący. Rano o godzinie 6 zaprawialiśmy się na świeżym powietrzu. Następnie biegaliśmy po wojskowym torze przeszkód i poszerzyliśmy swoją wiedzę w zakresie Pierwszej Pomocy. Jedną z ciekawszych konkurencji był pojedynki z szybkość strzelania. Wszyscy podeszli do tej rywalizacji bardzo skoncentrowani. Zwycięzcy zostali nagrodzeni. Zmęczeni ze wspomnieniami oraz smutkiem na twarzach wróciliśmy do szkoły. Po dwóch dniach, wzbogaciliśmy nasz warsztat umiejętności o kolejne aspekty, przydatne w służbach mundurowych.
Z niecierpliwością czekamy na następną przygodę podczas kolejnych obozów organizowanych przez naszą szkołę!
AIESEC W NASZYM LICEUM
Od 3 do 7 października gościliśmy dwóch studentów Marka i Rohita w ramach projektu Express Your Knowledge. Tradycyjnie już przeprowadzili oni zajęcia po angielsku we wszystkich klasach liceum. W trakcie tych spotkań mogliśmy się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy na temat tradycji, kultury oraz najpiękniejszych miejsc w ojczystych krajach chłopaków - czyli Filipinach i Indiach
[ Galeria zdjęć ]
Byliśmy pod ogromnym wrażeniem tych zajęć a dodatkowo faktu, że jeden ze studentów – Mark, świetnie porozumiewał się po polsku. Cieszy fakt, że obcokrajowcy chętnie uczą się naszego języka chociaż, jak to ujął Mark "I hate przypadki".
W piątek zaprosiliśmy uczniów siedliskiego gimnazjum aby podobnie jak my mogli sprawdzić się z języka angielskiego na zajęciach ze studentami.
Ten tydzień w towarzystwie chłopaków upłyną nam niezwykle szybko i żal było się rozstawać ale zawarta przyjaźń jest na zawsze (chociaż głównie na FB ;) )
Mark i Rohit okazali się niezwykle sympatyczni i otwarci, chętnie poświęcali nam swój czas, również po zajęciach. W Internacie, gdzie mieszkali, rozmowy trwały do późnych godzin nocnych – ale dobra wymówką było przecież "szlifowanie" angielskiego.
Taki projekt pokazuje nam jak ważna jest znajomość języka angielskiego ale również to, że nasze umiejętności z tego języka "mają się" lepiej niż przypuszczaliśmy.
Propagujemy pasje naszych uczniów
Uczniowie Liceum ogólnokształcącego w Siedliszczu mają różnorodne pasje i zainteresowania, którymi chcą podzielić się ze swoimi kolegami.
Jedną z takich osób jest Patryk Kupracz z kl. II, który przeprowadził warsztaty z zdrowego odżywiania dla swojej klasy
[ Galeria zdjęć ]
Patryk od kilku lat pasjonuje się zdrowym stylem życia. Swój wolny czas poświęca na treningi na siłowni oraz zgłębia wiedzę z zakresu racjonalnego odżywiania.
W swojej prezentacji Patryk poruszył kwestie dotyczące:
- diety paleo oraz wpływu substancji antyodżywczych na zdrowie człowieka
- zapobieganiu chorobom autoimmunologicznym oraz roli zakwaszenia żołądka
- roli hormonów, suplementacji dla każdego oraz popularne mity żywieniowe
Temat okazał się na tyle interesującym dla młodzieży, że padło dużo pytań do prelegenta o rodzaj stosowanej diety i szkodliwość niektórych produktów na zdrowie człowieka.
To doświadczenie pomoże Patrykowi w przyszłej karierze dietetyka.
Miło jest współpracować z młodym człowiekiem, który ma pasję bo:
to pasja dodaje nam skrzydeł
unosi nas wysoko
daje radość
uczy wytrwałości
walczy ze słabościami
przezwycięża strach
Dzięki pasji żyjemy w pełni!
Wybory Samorządu Uczniowskiego 2017
27 września w bibliotece szkolnej odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Głosowanie poprzedziło spotkanie kandydatów do SU ze społecznością szkolną. Kandydaci mieli możliwość zaprezentowania siebie i swojego programu wyborczego.
Na liście wyborczej znalazło się 24 nazwiska uczniów z kl. I-III i I-IIz.
Głosowało 111 osób. Ważnych głosów oddano 108.
[ Galeria zdjęć ]
Największą liczbę głosów uzyskali następujący kandydaci:
- Adrian osoba
- Daniel Orłowski
- Natalia Kulisz
- Krystian Wilgocki
- Jarosław Podlipny
- Karolina Stopa
- Natalia Lekan
- Dominik Dragan
- Natalia Oleszczuk
- Damian Dziewulski
Wybory obsługiwała komisja wyborcza w składzie:
Hołub Natalia - przewodnicząca, członkowie - Dominika Mazurek, Olga Rowińska, Aleksandra Tybur, Nikola Sadowska. pod opieką p. M. Golonki.
Sprzątanie świata 2016
Kl Iz, IIz i II LO uczestniczyły w akcji "Sprzątanie świata"
Uporządkowaliśmy trasy Janowica - Zalew w Majdanie Zahorodyńskim (14 worków śmieci) oraz przystanki autobusowe położone w sąsiedztwie szkoły oraz teren posesji szkolnej (50 worków).
Sprzątanie świata zakończyło się wspólnym grilowaniem w miłej koleżeńskiej atmosferze.
Inauguracja roku szkolnego 2016/2017
Rozpoczął się rok szkolny 2016/2017 w Siedliszczu. 1 września o godz. 8.00 w kościele parafialnym zgromadzili się nauczyciele, rodzice oraz uczniowie szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum ogólnokształcącego z Siedliszcza. Mszę św. odprawił ks. dr Jacek Brogowski oraz ks. wikary Andrzej Jachimek.
Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Romualda Traugutta w Siedliszczu udali się do sali gimnastycznej gdzie odbyła się uroczysta inauguracja roku szkolnego. Dyrektor Wiesław Prażnowski powitał wszystkich zgromadzonych, w tym Dyrektora OR TWP w Lublinie Ryszarda Piotrowicza.
Szczególne słowa powitania dyrektor skierował uczniów klas pierwszych liceum i Rzemieślniczej Szkoły Zawodowej.
Na zakończenie wszystkim uczniom, nauczycielom, wychowawcom oraz pracownikom szkoły dyrektor złożył życzenia wytrwałości w osiąganiu celów w nowym roku szkolnym 2016/2017.