Historia szkoły
Historia szkoły - początki
1 września 1948 roku przy Szkole Podstawowej w Siedliszczu rozpoczęła naukę klasa ósma jako pierwsza licealna. Od tego momentu datuje się historia Liceum Ogólnokształcącego. Powstanie jego związane było z wprowadzeniem w Polsce od 1948 roku modelu oświaty opartego na jedenastoletniej szkole ogólnokształcącej składającej się z siedmioletniej szkoły podstawowej i czteroletniego liceum. Z inicjatywy miejscowych działaczy, m.in. kierownika szkoły podstawowej, Kazimierza Strąkowskiego, wójta gminy, Józefa Skrzyckiego, wyjednano u władz oświatowych w Lublinie utworzenie Liceum Ogólnokształcącego w Siedliszczu. Pierwszym dyrektorem szkoły został Kazimierz Strąkowski.
Formalne powołanie liceum nastąpiło 31 sierpnia 1950 roku Zarządzeniem Ministra Oświaty o utworzeniu Państwowej Szkoły Ogólnokształcącej stopnia podstawowego i licealnego w Siedliszczu, powiat Chełm. Nowym dyrektorem szkoły został Aleksander Targosiński, który pozostawał na tym stanowisku do lutego 1951 roku, kiedy dyrektorem została Aniela Soja pełniąca swą funkcję do 1961 roku.
Historia szkoły - lata 50
Były to bardzo trudne lata. Zachodziła obawa, że zostanie zlikwidowane. Szkoła w owych czasach borykała się z trudnościami lokalowymi, mimo, że na potrzeby liceum zajęto dwór Węgleńskich. Brakowało nauczycieli, brakowało pomocy dydaktycznych, książek. Kłopoty występowały z naborem uczniów. Nauczyciele po lekcjach lub w niedzielę chodzili po domach i namawiali rodziców do posyłania dzieci do szkoły. Uczniowie nie posiadali podręczników i przyborów do nauki. W jednej klasie były duże zróżnicowania wiekowe, spowodowane przerwaniem nauczania w czasie wojny. Powodowało to dużą rotację uczniów. Nauczyciele otrzymywali duże przydziały żywnościowe i ubrań na kartki, które realizowali w wydzielonym sklepie w Chełmie.
Wraz z uczniami zmuszeni byli prowadzić akcje utrwalające nową władzę (szkolenia polityczne, wychowanie socjalistyczne, uroczystości partyjno-rządowe, likwidacja analfabetyzmu, wprowadzenie kultu jednostki, „czynnik społeczny” na maturze, itd.) Wielkim wydarzeniem w historii szkoły był pierwszy egzamin maturalny w 1952 roku. Świadectwo dojrzałości otrzymało wówczas 15 pierwszych absolwentów szkoły.
Stopniowo liceum wrastało w życie osady i mapę oświatową Lubelszczyzny. Poprawiała się również baza lokalowa. Aby poprawić sytuację w tym względzie, dyrektor Aleksander Targosiński zaplanował zbudowanie drewnianego baraku, gdzie w czasie złej pogody i zimą młodzież mogłaby odbywać zajęcia sportowe. Za pieniądze komitetu rodzicielskiego zakupiono odpowiednie materiały.
Po przejęciu szkoły przez Anielę Soję w 1951 roku zmieniono plany i postanowiono zbudować murowaną salę gimnastyczną. Komitet Rodzicielski zakupił za 13 000 zł w dworze w Kuliku suszarnię. Przez dwa tygodnie po lekcjach nauczyciele wraz z uczniami oraz pracownicy szkoły chodzili do Kulika, aby rozebrać budynek.
Następnie furmankami rodzice przywieźli oczyszczoną z zaprawy cegłę na plac szkolny i w 1952 roku w czynie społecznym wymurowali salę widowiskowo-sportową, która służy młodzieży licealnej i mieszkańcom Siedliszcza do dzisiaj. W latach 1952-1953 dobudowano do budynku dworskiego nowe skrzydło murowane o 4 salach lekcyjnych, a w 1957 roku młodzież zamieszkałą w nowym internacie o 40 miejscach w centrum osady (obecnie „Dom Nauczyciela”).
Historia szkoły - lata 60
Nie byłoby to możliwe bez ofiarnej pracy ówczesnych nauczycieli, którzy od podstaw tworzyli historię naszego liceum. Należeli do nich: m.in. Jan Strąkowski, który przepracował w szkole 40 lat, ucząc prawie wszystkich przedmiotów (język polski, język łaciński, język niemiecki, matematyka, fizyka, chemia, prace ręczne…), a do tego zaangażowany całym sercem w sprawy szkoły i uczniów; Władysława Jachowska-Muzyka, nauczycielka historii, Marian Abramek – nauczyciel fizyki; Jadwiga Skowrońska – nauczycielka geografii; Anna Pankowska-Szpila, nauczycielka matematyki; Michał Szpila – nauczyciel języka rosyjskiego; Danuta Tyburek-Kicińska, nauczycielka biologii i chemii; Stanisław Łopuszyński- nauczyciel przysposobienia sportowego; Jan Laskowski – nauczyciel matematyki; Józef Piędzia – etatowy instruktor ZHP; Feliks Braniewski – nauczyciel historii i przysposobienia wojskowego, niestrudzony kronikarz szkoły i Siedliszcza.
Dzięki zaangażowaniu ówczesnych nauczycieli Siedliszcze gościło na łamach prasy ogólnopolskiej i lokalnej. Tak było 25-27 września 1964 roku, kiedy to zorganizowano Dni Siedliszcza. Uczestnicy tej uroczystości do dzisiaj wspominają „żakinadę” przygotowaną przez nauczycielkę Franciszkę Derlicką-Młynarczyk. Józef Wawrzyszko był kierownikiem sekcji dekoracyjnej (flagi, plansze, chińskie akcenty), Maria Wawrzyszko ucząca języka polskiego przygotowała dwie sztuki teatralne” „Zemstę” wg Aleksandra Fredry oraz „Grube ryby” wg Michała Bałuckiego. Stanisław Łopuszyński ze swoją klasą XI uporządkował mogiły żołnierzy Września 1939 roku oraz Kurhan Powstańców 1863 roku.
Uczący historii Feliks Braniewski przygotował okolicznościowe referaty oraz wystawę historyczną i fotograficzną. W ramach obchodów odbył się mecz piłki nożnej i rajd kolarski. Bardzo dobrze wypadły pokazy gimnastyczne przygotowane przez nauczycielkę Genowefę Kowalską. Siedliszcze przybrało w tych dniach odświętną szatę zmieniając swoje oblicze (przebudowa Rynku, założenie klombów, przykrycie tzw. kocich łbów asfaltem, itd.). W 1966 i 1973 roku odbyły się kolejne „Dni Siedliszcza”, znowu przy licznym udziale nauczycieli i uczniów liceum. Od grudnia 1965 roku wprowadzono nowy system nauczania oparty na klasopracowniach (historyczna, polonistyczna, geograficzna, polonistyczna, matematyczna, języka rosyjskiego, języka niemieckiego i przysposobienia obronnego). W maju 1966 roku otwarto z kolei w pracowni historycznej pierwszą w powiecie chełmskim Wiejską Izbę Pamiątek, gdzie młodzież pod kierunkiem Feliksa Braniewskiego zgromadziła cenne zbiory przeszłości Siedliszcza i okolic.
Historia szkoły - lata 70
Lata siedemdziesiąte to dalszy rozwój szkoły pod względem ilości przyjmowanych uczniów jak i rozbudowy bazy szkolnej. Od 1970 roku oddano do użytku 2-piętrowy budynek internatu, a w 1973 nowy budynek szkoły. Tym samym nastąpił rozdział szkoły podstawowej i liceum. Zakończeniem prac inwestycyjnych był oddany do użytku w 1977 roku budynek internatu dla chłopców.
Duży wkład własnej pracy uczniów i nauczycieli w budowę nowych obiektów dał wspaniałe efekty. Jak na owe czasy bardzo nowoczesne budynki szkolne i internackie pozwoliły na zdecydowane polepszenie warunków nauczania i wychowania. W tych czasach wyróżniają się swoją aktywnością organizacje młodzieżowe: Liga Obrony Kraju, Liga Ochrony Przyrody, Polski Czerwony Krzyż, Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Radzieckiej, a przede wszystkim Związek Harcerstwa Polskiego.
Szczep harcerski im. Obrońców Westerplatte przy Liceum Ogólnokształcącym i Zasadniczej Szkole Rolniczej w Siedliszczu należał w latach 70-tych i 80-tych do bardzo aktywnych. Kilkudziesięciu harcerzy podzielonych zostało na dwie drużyny: turystyczną i wielosprawnościową. Prace harcerzy skrupulatnie i pomysłowo obrazowała kronika prowadzona od 1970 roku. Szczep był w tych czasach organizatorem imprez o charakterze kulturalno-oświatowym.
Młodzież pracowała przy sadzeniu lasu, upiększaniu osady, przy wykopkach w RZD Bezek oraz u rolników indywidualnych. Wiele wolnego czasu poświęcali harcerze na pomoc przy wznoszeniu internatu i szkoły. Szczep aktywnie uczestniczył w zlotach, biwakach, manewrach techniczno-obronnych, kolejnych alertach. Dobrze i sprawnie działała Harcerska Służba Informacyjna. Do najbardziej aktywnych harcerzy należeli: Zbigniew Gajewski, Maria Gierczak, Jolanta Puch, Urszula Talma, Edward Hołub, Alfreda Mazur, Piotr Miszczuk, Henryka Kowalska, Alicja Bielecka, Małgorzata Mostowska, Zofia Kania, Krystyna Ostasz, a później Jolanta i Krystyna Gajewska, Monika Surdyk, Katarzyna Rodzeń.
Opiekunem harcerzy był Jan Janczarek, który cały swój czas poświęcał młodzieży. W pamięci absolwentów szkoły pozostaną na zawsze dekoracje studniówek i imprez szkolnych przygotowywane przez Janusza Janczarka. Wydarzeniem w życiu szkoły było nadanie jej imienia marszałka Konstantego Rokossowskiego (1.09.1978 r.). Po 1989 roku szkoła zrezygnowała z opieki „marszałka dwóch narodów”.
Historia szkoły - lata 80
W lata osiemdziesiąte szkoła weszła jako zespół liceum ogólnokształcącego i liceum zawodowego. Decyzją Kuratora Oświaty i Wychowania w Chełmie z dnia 1 września 1978 roku powołano do życia Liceum Zawodowe Ministerstwa Rolnictwa w Siedliszczu. Od roku szkolnego 1978/79 szkoła rozpoczęła kształcenie w zawodzie rolnika.
W liceum ogólnokształcącym w tym okresie uczył Tadeusz Demianiuk, wspaniały matematyk i prekursor informatyki w byłym województwie chełmskim. Trafiła do tej szkoły również Małgorzata Farjan, która na same szczyty możliwości naszych uczniów wynosiła poziom geografii. Jako opiekunka ZHP organizowała rajdy, biwaki, ogniska z gitarą. Oprawą artystyczną uroczystości szkolnych zajmowała się Eulalia Misiura.
Kabaret szkolny pod jej kierunkiem zabawiał całą szkołę, a popisy Beaty Zaborek przeszły do legendy. Szata plastyczna szkoły zmieniała się za sprawą Renaty i Ireneusza Boguszewskich, nauczycieli plastyki. Prace wykonane w ramach koła plastycznego i fotograficznego nadal pozostają cennymi zbiorami szkoły. Sport szkolny rozwijany był przez Zdzisława Wytrzyszczewskiego, a później przez Urszulę Gracz.
Na wysokim poziomie jak zwykle stały lekcje języka rosyjskiego prowadzone przez Irenę Hempel. W pracowni fizycznej testy przygotowywała Franciszka Młynarczyk. Historii uczył Marek Mojski, a przysposobienia wojskowego i historii Feliks Braniewski. W internacie pod kierunkiem Marka Mazura prowadzono życie zgodnie z „porządkiem dnia”. Nieprzerwanie nad młodzieżą internacką czuwała Teresa Kluczyk i Bogumiłą Urban.Wieczory poezji i kółko filozoficzne prowadzone przez Aldonę Młynarczyk urozmaicało pobyt młodzieży oderwanej od domu rodzinnego.
Trwałą ścisła współpraca z Filharmonią Lubelską i aktorami scen lubelskich dzięki przychylności i osobistemu zaangażowaniu dyrektor Ireny Surdyk. Uczniowie działali nadal w organizacjach młodzieżowych, uroczyście obchodzono ówczesne święta narodowe i okolicznościowe. Lata osiemdziesiąte to tradycyjne studniówki, potem egzaminy dojrzałości, zabawy szkolne. Niezapomniane zapewne będą studniówki w czasie stanu wojennego i „zimy stulecia”.
Zmiana ustroju w Polsce po obaleniu komunizmu w 1989 roku to nie tylko zmiany programowe, ale i wprowadzenie religii do szkoły (ks. Henryk Borzęcki) oraz programy oszczędnościowe. Zabrakło kół zainteresowań i przedmiotowych, zajęć pozalekcyjnych. Zaprzestały działalności organizacje młodzieżowe. Nastąpiła swoista zmiana „warty” kadry nauczycielskiej.
Historia szkoły - lata 90
W latach dziewięćdziesiątych szkoła nadal posiadał swój środowiskowy charakter. Wysoko kwalifikowana kadra nauczycieli zapewniała odpowiedni poziom nauczania oraz wychowania, uczniom których coraz więcej podejmowało studia wyższe (historia, geografia, wychowanie plastyczne, filologia rosyjska, prawo, administracja, socjologia, bibliotekoznawstwo, rolnictwo, itd.) lub kontynuowało naukę w szkołach maturalnych.
Przełom XX i XXI wieku postawił przed szkołą nowe wyzwania związane z reformą systemu oświaty. W tym celu po raz pierwszy w historii szkoły utworzono trzy klasy pierwsze o profilach: informatycznym, dziennikarskim i ekologicznym. Nauczyciele nadal aktywnie uczestniczyli w życiu kulturalno-społecznym gminy Siedliszcze. W tym celu po raz pierwszy w historii szkoły utworzono trzy klasy pierwsze o profilach: informatycznym, dziennikarskim i ekologicznym. Nauczyciele nadal aktywnie uczestniczyli w życiu kulturalno-społecznym gminy Siedliszcze. Wielkie wydarzenie w historii Siedliszcza to Zjazd Absolwentów – 26 czerwca 1999.
Historia szkoły - pierwsza dekada XXI wieku
Liceum w Siedliszczu w XXI wiek weszło nie tylko z hucznym balem sylwestrowym zorganizowanym przez szkołę w sali gimnastycznej ale znowu z perspektywą zmian organizacyjnych i programowych.
We wrześniu 1999r. w wyniku reformy oświaty powstała nowa struktura szkolnictwa - szkoła podstawowa, gimnazjum oraz 3-letnie liceum, które zostało przejęte przez Powiat Chełmski. Dwa lata wcześniej szkoła podstawowa a potem i gimnazjum funkcjonować zaczęły w nowym obiekcie wybudowanym przez gminę w centrum Siedliszcza. Oddanie do użytku pełnowymiarowej hali sportowej w 2001r. oraz stadionu szkolnego w 2009r. uczyniło szkołę podstawową i gimnazjum jedną z lepiej wyposażonych placówek oświatowych w województwie lubelskim.
Pilnej odnowy wymagały również budynki i pomieszczenia Liceum Ogólnokształcącego. Przeprowadzone od 2002r. systematyczne prace remontowe i modernizacyjne nadały szkole i jej otoczeniu nową szatę. Dokończeniem prac modernizacyjnych był generalny remont i wyposażenie sali gimnastycznej w 2009r.
Malejąca liczba wychowanków w internacie spowodowała, że w budynku internatu żeńskiego powstał 1 sierpnia 2005r. Dom Dziecka a na potrzeby internatu zaadoptowano i wyposażono murowaną przybudówkę dworu Węglińskich.
Reforma strukturalna oświaty wymusiła zmiany organizacyjne i programowe w liceum, które znalazło się na rynku oświatowym w obliczu ostrej konkurencji o nabór uczniów oraz poziom nauczania.
1 września 2003r. na bazie istniejącego Liceum Ogólnokształcącego powstał Zespół Szkół, w skład którego weszło liceum oraz szkoła policealna w zawodzie technik - informatyk, którą wciągu 7 lat istnienia ukończyło 113 absolwentów. Szkoła zaczęła szeroko reklamować się w mediach oraz okolicznych gimnazjach. W wyniku tych działań nabór do szkoły przebiegał sprawnie. Wprowadzenie egzaminów zewnętrznych na maturze spowodowało porównywalność efektów nauczania ze szkołami w Chełmie i województwie lubelskim. Jednocześnie z utworzeniem Zespołu Szkół Liceum Ogólnokształcące przyjęło imię Romualda Traugutta.
Uroczystość odbyła się 18 października 2003r. z udziałem dowództwa i kompanii honorowej 3 Brygady Zmechanizowanej Legionów im. Romualda Traugutta w Lublinie. Święto połączono z poświęceniem przez ks. dziekana Janusza Krzaka nowego sztandaru szkoły oraz tablicy pamiątkowej i portretu patrona szkoły autorstwa Piotra Tymochowicza. Na „Kurhanie Powstańców z 1863r.” znajdującym się za liceum odsłonięto pomnik „Gloria Victis”.
Nadanie imienia szkole było okazją do przypomnienia uczniom oraz mieszkańcom Siedliszcza ich własnej historii.
Liceum nadal bardzo aktywnie uczestniczyło w życiu lokalnego środowiska i budowaniu „Małej Ojczyzny”. Radnymi Rady Gminy Siedliszcze byli nauczyciele Krzysztof Gomółka, Sławomir Braniewski oraz Wiesław Prażnowski, który pełni funkcję Przewodniczącego Rady Gminy nieprzerwanie od 1994r., Krzysztof Gomółka aktywnie działa w Akcji Katolickiej, był Prezesem Zarządu Archidiecezji Lubelskiej. Renata i Ireneusz Boguszewscy oraz Bernarda i Wiesław Prażnowscy redagowali lokalną gazetę „Głos Siedliszcza”, a Sławomir Braniewski „Echo Częstochowskiej Pani”.
Kadra pedagogiczna o najwyższych kwalifikacjach zapewniała wysoki poziom nauczania i wychowania czego efektem była i jest wysoka zdawalność egzaminów maturalnych organizowanych w szkole przez OKE Kraków (2019 - 100%).
Podsumowaniem 60 lat istnienia Liceum ogólnokształcącego w Siedliszczu był Zjazd Absolwentów 26 czerwca 2010r.